Osnivačica: Anja Stehlik

Vanjski suradnici:
Senka Suman Pettener, Ana Bolobichio Vidalić

Svoje upite i prijedloge šaljite na: 

info@stylish.hr

Image Alt
 • LIFESTYLE  • Jesmo li postali opsjednuti zdravljem? Granica između brige o sebi i perfekcionizma

Jesmo li postali opsjednuti zdravljem? Granica između brige o sebi i perfekcionizma

Nikada se više nije govorilo o zdravlju, a istovremeno nikada nije bilo teže definirati što ono zapravo znači. Nekada su uravnotežena prehrana, umjerena tjelesna aktivnost i kvalitetan san bili sinonim za zdrav način života. Danas, u eri društvenih mreža i wellness industrije vrijedne milijarde dolara, zdravlje je postalo ne samo imperativ, već i natjecanje.

Jesmo li dovoljno zdravi? Jesmo li mogli bolje? Ako ne vježbate u zoru, ne postite 16 sati i ne uranjate u ledenu vodu, riskirate osjećaj da ne činite dovoljno za sebe. Biohakiranje, ekstremne dijete i intenzivni wellness trendovi sve češće prelaze granicu između brige o sebi i opsesije. Paradoksalno, ono što bi trebalo pružiti blagostanje često uzrokuje suprotan učinak – stres, anksioznost i iscrpljenost.

Društvene mreže i influenceri promoviraju koncept savršenog zdravlja, postavljajući nerealne standarde i diktirajući što znači “živjeti zdravo”. Više nije dovoljno osjećati se dobro – cilj je stalno pomicati granice i težiti “najzdravijoj verziji sebe”. No, gdje povući crtu? Možemo li istinski uživati u zdravlju bez da postanemo robovi vlastitog režima?

Vrijeme je da redefiniramo što znači biti zdrav – ne kroz brojke, trendove i ekstreme, već kroz ravnotežu, zadovoljstvo i stvarno blagostanje.
Wellness kao novi statusni simbol

Nekada su luksuzni automobili i dizajnerska odjeća bili znak prestiža, no danas je wellness nova valuta društvenog statusa. Briga o zdravlju više nije samo osobna odluka – način na koji to radimo postao je simbol pripadnosti eliti.

Organski sokovi, personalizirane prehrambene strategije, najnoviji fitness gadgeti i biohakiranje danas su dio lifestylea onih koji si mogu priuštiti ne samo zdravlje, već i vrijeme za njegovo usavršavanje. Više nije dovoljno vježbati – očekuju se treninzi pod nadzorom tehnologije. Nije dovoljno zdravo se hraniti – analiza mikronutrijenata, DNK testiranje i dodaci prehrani sada su standard.

Wellness je postao više od brige o sebi – statusna izjava, redefinirajući način na koji percipiramo luksuz i društveni uspjeh.U eri u kojoj wellness postaje luksuz, postavlja se pitanje: je li zdravlje postalo privilegija dostupna samo nekolicini? Trendovi poput biohakiranja guraju granice – milijarder Bryan Johnson ulaže milijune u usporavanje starenja, uzima stotine suplemenata i podvrgava se rigoroznim rutinama. No, što se događa kada briga o zdravlju preraste u opsesiju?

Dok ledene kupke i personalizirane dijete osvajaju društvene mreže, osnovna zdravstvena prevencija pada u drugi plan. U Hrvatskoj broj žena koje redovito odlaze na ginekološke preglede opada, a samo polovica u dobi od 50 do 69 godina obavlja mamografiju, iako je ključna za rano otkrivanje raka dojke.

Zdravlje ne bi smjelo biti još jedna društvena obveza ni natjecanje u perfekciji. Prava ravnoteža nije u ekstremima, već u umjerenosti i uživanju u životu – sada i ovdje.